אסטרטגיה שיווקית

  • מאמר אורח עם ענבר ורדי, יועצת עסקית, מתמחה בשיווק
  • 28/07/2020

נעים להכיר, אני ענבר ורדי, יועצת עסקית קרוב ל-20 שנה, המתמחה בשיווק ומאמינה שהסוד הוא בדברים הפשוטים. מפשטים את הדברים, גם את אלו שנשמעים לנו מסובכים ומתקדמים בעשייה שלנו. אני שמחה להתארח כאן והפעם אני רוצה לגעת באחד הנושאים שכביכול הכי מדוברים, אבל מרגישים הכי מסובכים.

כמה דובר על אסטרטגיה שיווקית, ובכל זאת, תמיד יש מה לחדש, להוסיף ולעדכן. דווקא היום, במציאות הדיגיטלית, האסטרטגיה השיווקית חשובה ומשמעותית אולי אפילו יותר מתמיד. עולם הדיגיטל הרחיב והחליף נקודות מפגש פיזיות, אך חשוב להבין כי אלו נקודות שהיו קיימות בצורה זו או אחרת גם קודם לכן.

רגע לפני שאני מתחילה להעמיק באסטרטגיה שיווקית, בואו נסביר מהי אסטרטגיה שיווקית, בפשטות, באופן ברור, או כמו שאני אוהבת לומר keep it simple, כדי שכולם יוכלו להבין איך זה נוגע בהם. האסטרטגיה השיווקית הינה חלק מהאסטרטגיה העסקית, התכנית העסקית, שאתם בונים עבור העסק שלכם.

האסטרטגיה השיווקית מתמקדת בשלושה אלמנטים עיקריים: עולם הלקוח, המוצר והערך המוסף.

עולם הלקוח – מהם הצרכים של הלקוח שלכם? כיצד המוצר או השירות שלכם יכול לסייע לו, לקדם אותו או לחלופין לפתור עבורו בעיה? ככל שתוכלו למקד את התועלת עבור הלקוח שלכם באופן ברור ופשוט יותר ותתקשרו זאת עבורו, כך יהיה קל יותר ללקוח להבין מדוע כדאי לו לצרוך את השירותים שלכם. המהות היא לדבר מתוך הצורך של הלקוח, מתוך עולם הלקוח ולא מתוך עולמכם. הבינו את עולם הלקוח, הכנסו לתוך עולמו, מה מפריע לו, מה יכול לסייע לו, מה יכול לקדם אותו, כיצד אתם יכולים לסייע לו. תקשרו את הפתרון מתוך עולמו. ניתן לקרוא בהרחבה על הנושא כאן.

המוצר – כיצד המוצר שלכם מתאים ללקוח שלכם? כיצד הוא נותן מענה לקהל שלכם? פעמים רבות אני מוצאת כי עסקים עושים התאמה מופלאה של המוצר שלהם עבור עצמם ולא עבור הקהל שלהם. בחנו את המוצר שלכם. האם הוא באמת נותן מענה מדויק ונכון עבור הקהל שלכם? האם זה מה שהקהל שלכם מחפש וצריך? התאמת המוצר מתבטאת בהיבטים רבים לרבות רמת המחירים, נקודות המכירה (פיזיות, דיגיטליות), ערוצי ההפצה, שיתופי פעולה וכו'. עליכם לבחון כי הממשק להפצת המוצר מתאים קהל באותו האופן. למשל, לקהל עם יכולות דיגיטליות, ערוצי הפצה של רשתות חברתיות ואפליקציה, זה יהיה נגיש וזמין, אך לקהל שאינו מתחבר לעולם הדיגיטלי, זה רק יסרבל את הממשק, ירחיק אותו מהמוצר ואף יהווה חסם עבורו.

ערך מוסף  – אז יש לכם מוצר מצוין, קהל, אתם יודעים היכן להפיץ את המוצר, מהי מדיניות המחירים, מדיניות התשלומים, נותר לענות על השאלה הכי משמעותית: למה דווקא אתם? מהו הערך המוסף שלכם? מהי הייחודיות שלכם? מהו הבידול שלכם מול המתחרים שלכם ומול השוק בכלל? המסרים הללו כל כך משמעותיים מול הקהל שלכם והם אלו שבסופו של דבר יכולים להניע את הלקוח להגיע אליכם. אלו שאלות שעליכם לשאול את עצמכם ולתת תשובה ברורה, שתהיה ברורה ללקוח עוד לפני שהוא פוגש אתכם, תשובה שהוא מבין אותה מהשנייה שהוא נחשף לפרסום שלכם. דייקו את המסרים שלכם ותקשרו אותם פעם אחר פעם בכל המדיות הרלוונטיות עבור התחום שלכם ועבור הקהל שלכם.

בסופו של דבר אסטרטגיה שיווקית היא תוצר של אסטרטגיה עסקית וחשיבה מלאה על הקהל, המוצר והעסק. הראייה המלאה, ההוליסטית, מאפשרת את יצירת קשרי הגומלין בינהם והבנת הקשרים בינהם וכך ניתן ליצור את החיבורים האידיאליים כך שכל חלק ימנף את החלק האחר.

אם אהבתם מוזמנים לכתוב לי info@inbarvardi.co.il  ולעקוב אחריי ברשתות החברתיות.

אסטרטגיה שיווקית - ענבר ורדי
Skip to content